تبلیغات
آخرین سردار - دانشنامه کربلا (امام زین العابدین(ع))

 

پیشوای چهارم شیعه، حضرت سجاد، امام علی بن الحسین، زین العابدین‏ «ع‏»، فرزند سید الشهدا «ع‏» که در حادثه کربلا حضور داشت و بعلت بیماری در خیمه بستری بود و همراه با اهل بیت، پس از شهادت امام حسین‏ «ع‏» به اسیری رفت و با حالتی دشوار و غمبار، که غل و زنجیر به دست و گردن آن حضرت بسته بودند، به کوفه و از آنجا به شام ‏برده شد.در کاخ یزید هم خطبه بسیار مهمی ایراد کرد که چهره یزید افشا شد و مردم شام‏نسبت به ماهیت‏ حادثه کربلا آگاه شدند.امام سجاد «ع‏» در سال 38 هجری در مدینه به دنیا آمد.در حادثه کربلا حدود 24 سال داشت، پس از شهادت پدر نیز مدت 35 سال امامت‏ کرد.مادرش...

.

.

.

شهربانو دختر یزدگرد بود.در حادثه کربلا آن حضرت ازدواج کرده و دارای ‏فرزند بود و فرزند خردسالش امام باقر «ع‏» هم در کربلا بود.[1] .
نقش عمده آن حضرت در نهضت عاشورا، پیام رسانی خون شهیدان کربلا و حفظ دستاوردهای آن انقلاب خونین و اهداف پدر، از تباه شدن و تحریف گشتن بود.این ‏رسالت، در قالب ایراد خطبه‏ها توسط آن حضرت و عمه‏اش زینب‏ «ع‏» انجام گرفت.
سخنان امام سجاد در بارگاه یزید، چنان او را به خشم آورد که دستور کشتنش را داد، اما حضرت زینب، جان خود را سپر بلا قرار داد و نگذاشت.در دفن اجساد شهدای اهل بیت ‏در کربلا، به یاری طایفه بنی اسد آمد و پس از خاکسپاری پیکر سید الشهدا «ع‏» روی قبر آن‏ حضرت نوشت: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب، الذی قتلوه عطشانا غریبا»[2] این قبر حسین بن علی است. کسی که او را تشنه و غریب شهید کردند.
پس از عاشورا، حضرت سجاد «ع‏» دوران بسیار سخت و خفقان باری را با خلفای ‏اموی سپری کرد.ولید بن عبد الملک و هشام بن عبد الملک، از خلفای معاصر او بودند.
داستان زیارت آن حضرت و بوسیدنش حجر الاسود را و شعرهای بلند فرزدق در ستایش‏ او (هذا الذی تعرف البطحاء وطاته...) معروف است. «صحیفه سجادیه‏» مجموعه‏ای از دعاهای آن حضرت است که اینک در دست ما بعنوان گنجینه‏ای از معارف دینی موجود است.آن حضرت در سال 95 هجری با دسیسه ولید بن عبد الملک به شهادت رسید و در بقیع، مدفون شد.برای آشنایی با زندگی، شخصیت و فضایل بیشمارش باید به کتابهای ‏مستقل و مفصلتر مراجعه کرد.[3] .


پی نوشتها :
[1] اعیان الشیعه، ج 1،ص 635.
[2] حیاة الامام زین العابدین، ص 166.
[3] از جمله‏ «الامام زین العابدین‏»، عبد الرزاق المقرم، «حیاة الامام زین العابدین‏»، باقر شریف القرشی، «سیرة‏الائمة الاثنی عشر» هاشم معروف الحسنی، «بحار الانوار» ج 46، «زندگانی زین العابدین‏» سید جعفر شهیدی و... .
طبقه بندی: دانشنامه کربلا، مذهبی، مناسبتی، حضرت علمدار (ع)،

تاریخ : چهارشنبه 28 آبان 1393 | 04:00 ب.ظ | نویسنده : MSH | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دانلودر