تبلیغات
آخرین سردار - دانشنامه کربلا (علی اصغر(ع))

 

یکی از فرزندان امام حسین‏ «ع‏» که شیر خوار بود و از تشنگی، روز عاشورا بی تاب ‏شده بود.امام، خطاب به دشمن فرمود: از یاران و فرزندانم، کسی جز این کودک نمانده ‏است.نمی‏بینید که چگونه از تشنگی بی تاب است؟در «نفس المهموم‏» آمده است که‏ فرمود: «ان لم ترحمونی فارحموا هذا الطفل‏» در حال گفتگو بود که تیری از کمان حرمله ‏آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید.امام حسین‏ «ع‏» خون گلوی او را گرفت و...

.

.

.

به آسمان پاشید.[1]

در کتابهای مقتل، هم از «علی اصغر» یاد شده، هم از طفل رضیع (کودک ‏شیرخوار) و در اینکه دو کودک بوده یا هر دو یکی است، اختلاف است.
در زیارت ناحیه مقدسه، درباره این کودک شهید، آمده است: «السلام علی عبدالله بن‏الحسین، الطفل الرضیع، المرمی الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فی السماء، المذبوح ‏بالسهم فی حجر ابیه، لعن الله رامیه حرملة بن کاهل الاسدی‏».[2] و در یکی از زیارتنامه‏های‏ عاشورا آمده است: «و علی ولدک علی الاصغر الذی فجعت به‏» از این کودک، با عنوانهای ‏شیرخواره، ششماهه، باب الحوایج، طفل رضیع و... یاد می‏شود و قنداقه و گهواره از مفاهیمی است که در ارتباط با او آورده می‏شود.

طفل ششماهه تبسم نکند، پس چه کند
آنکه بر مرگ زند خنده، علی اصغر توست

«علی اصغر، یعنی درخشانترین چهره کربلا، بزرگترین سند مظلومیت و معتبرترین‏ زاویه شهادت... چشم تاریخ، هیچ وزنه‏ای را در تاریخ شهادت، به چنین سنگینی ندیده‏ است.»[3] علی اصغر را «باب الحوائج‏» می‏دانند، گر چه طفل رضیع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست.

در گلخانه ی شهادت را
می‏گشاید کلید کوچک ما

پی نوشتها :
[1] معالی السبطین، ج 1، ص 423.
[2] بحار الانوار، ج 45، ص 66.
[3] اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، شهید پاک نژاد، ج 2، ص 42.
طبقه بندی: دانشنامه کربلا، مذهبی، مناسبتی، حضرت علمدار (ع)،

تاریخ : یکشنبه 2 آذر 1393 | 04:00 ب.ظ | نویسنده : MSH | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دانلودر